Gayrettepe
Yabancı Dil Kursu

Success! Your message has been sent to us.
Error! There was an error sending your message.
Bilgi Formunu Doldurarak, Yasal Uyarı/Kullanım Şartlarını Kabul Ediyorum.

TESOL Sertifikası’nın Kişiye Kazanımları
TESOL’un açılımı ‘Teaching English to Speakers of Other Languages’ dır. ‘Ana dili İngilizce olmayanlara İngilizce Eğitimi’ anlamına gelmektedir. 

TESOL Sertifikası bütün dünya ülkelerinde geçerliliği olan ve her ülkede İngilizce öğretmenliği yapabilmenize olanak sağlayacak bir sertifikadır. TESOL eğitimini tamamlayanlar bu sertifikayı almaya hak kazanırlar.  Bu sertifikaya sahip kişiler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alanlarında uzman öğretici olarak nitelendirilirler. TESOL Sertifikası dünya çapında geçerli bir sertifika olduğundan iş bulmanızı büyük oranda kolaylaştıracaktır. Eğer yurtdışında çalışmak ve kariyerinize orada devam etmek gibi bir idealiniz varsa TESOL Sertifikası sizin için güzel bir fırsat olacaktır. 

TESOL Sertifikası nedir?
TESOL Sertifikası İngilizce öğretmenliği ya da herhangi bir dil bölümü mezunu olmayan, ancak belirli bir İngilizce yetkinliğe sahip olan bireylerin dünyanın her yerinde İngilizce öğretmeni olmasına imkan veren, dünya çapında geçerli bir sertifikadır. Bu sertifika, programı başarıyla bitiren kişilere MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından verilmektedir. TESOL Sertifikasına sahip olan bireyler, iş alanında gerek yurtiçi gerekse yurtdışında sayısız imkana sahiptir. Bu sertifikayla hem yurtiçinde hem yurtdışında iş olanakları sizi bekliyor olacak. 

Çalışma Yerleri
TESOL Sertifikası almaya hak kazanan bireyler öncelikle ana dili İngilizce olan tüm dünya ülkelerinde bulunan dil okullarında İngilizce öğretmeni olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra ana dili İngilizce olmayan ülkelerde ise tüm kurumlarda, dil okullarında, kolejlerde ve özel okullarda İngilizce öğretmenliği yapabilirler. Ek olarak eğer Türkiye’de İngilizce öğretmenliği yapıyor iseniz dilerseniz TESOL Sertifikası ile öğretim hayatınıza yurtdışında devam edebilir, orada eğitim gören insanların hayatlarına dokunabilirsiniz. 

Şartlar
TESOL Sertifikasını almaya hak kazanmak için, üniversitelerde bulunan İngilizce Öğretmenliği, İngilizce Mütercim Tercümanlık veya İngiliz Dili ve Edebiyatı veya Amerikan Kültürü ve Edebiyatı gibi dil bölümlerinden mezun olma şartı yoktur. Bu sertifikayı almak için İngilizce dilinde belli bir seviyeyi geçmiş olmalısınız. B2 seviyesine ulaşmış olmanız gerekmektedir. Bu yetkinliğe ulaşmak için halihazırda bulunan İngilizce kurslarına katılıp uzman eğitmenlerin yardımıyla İngilizcenizi kısa sürede önemli ölçüde geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra dilerseniz online İngilizce kurslarına da katılabilirsiniz. İngilizce’de yetkinliğe sahipseniz, B2 İngilizce seviyesine ulaştıysanız, ve minimum olarak 2 yıllık önlisans mezunu iseniz TESOL Sertifikası almak için başvurabilir, halihazırda bulunan programlara katılabilirsiniz.

Programlar
TESOL programlarını birçok farklı yerde alabilirsiniz. En çok imkan bulunan ülkelerin başında İngiltere ve Amerika gelir. TESOL Sertifikası programlarının süreleri değişiklik gösterebilir. Ayrıca bu programlar yüksek lisans şeklinde de alınabilir, süreleri 1 ila 2 yıl arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra birkaç ay süren TESOL programları da mevcuttur. Gereken şartları sağlayıp dilediğiniz bir programa katıldıktan sonra TESOL Sertifikası almaya hak kazanırsınız. Bu sertifikayla birlikte isterseniz yurtdışında, dünyanın birçok ülkesinde eğitim verebilir dilerseniz ülkemizde belli kurumlarda çalışabilirsiniz.