Gayrettepe
Yabancı Dil Kursu

Success! Your message has been sent to us.
Error! There was an error sending your message.
Bilgi Formunu Doldurarak, Yasal Uyarı/Kullanım Şartlarını Kabul Ediyorum.

IELTS

IELTS Nedir?

IELTS, uluslararası geçerliliği olan, British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından geliştirilmiş bir dil sınavıdır. İngiltere, Amerika, Kanada gibi birçok ülkede bulunan üniversiteler ve şirketler, alım sırasında IELTS isteyebilir. ILETS sınavı akademik ve genel olmak üzere iki seçeneğe ayrılır. Akademik kısım üniversite ve iş başvurularında istenirken genel kısmı göçmenlik başvurularında tercih edilir.

IELTS sınavına, eğitim hayatında yabancı okullarda devam etmek isteyen birçok öğrenci başvurur. Aynı şekilde, kariyerlerine İngilizce’nin geçerli olduğu şirketlerde devam etmek isteyen iş insanları da IELTS sınavını tercih eder. Türkiye’deki birçok üniversitede de hazırlık sınavını geçmek için IELTS sınavına girilebilir. IELTS sertifikası alındıktan 2 sene sonraya kadar geçerlidir.

 

LELTS Sınavını Hangi Kuruluşlar Kabul Eder?

Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Ingiltere başta olmak üzere birçok ülkenin üniversitelerinde IELTS kabul edilir veya zorunlu tutulur. ABD’de 1400’den fazla üniversite ve kurum IELTS sınavını okuma şartlarından biri kabul eder. Aynı şekilde, ülkemizdeki bütün üniversiteler İngilizce hazırlık eğitimi için IELTS sınavını kabul eder. IELTS sınavını kabul eden kuruluşların tam listesini www.ielts.org sitesinden bulabilirsiniz. 

 

IELTS Sınavı Nasıl İşliyor?

IELTS Sınavı, 2 saat 45 dakikalık bir sürede yapılır. Tamamen kağıt üzerinde yapılan bir sınavdır ve 4 bölümden oluşur. Bunlar;

Listening: 30 dakika sürer. Listening bölümü diğer öğrencilerle ortak bir şekilde gerçekleştirilir. Dinleme sırasında talimatlar ve örnek sorular verilir.

Reading: Reading kısmı 60 dakikadan oluşur. Farklı kaynaklardan alınmış metinleri okuyup sentezlemek, ve verilen sorulara cevap vermek bu bölümde istenilenlerdir.

 

Writing: 2 Farklı görevden oluşan writing bölümü de reading gibi 60 dakika sürer. İki essay yazılır. Bu essayler bağımsız olarak uygulanır. Önemli olan sorunun iyi anlaşılmış olması ve yazdığınız yazıların giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin iyi ayrılmasıdır. Konuyu argümanlarla desteklemek çok önemlidir.

 

Speaking: Bu bölüm bire bir mülakatlar şeklinde gerçekleştirilir. Toplam süre ilk oturumda 11, ikinci oturumda 14 dakikadır. İlk bölüm günlük konuşma şeklinde ilerlerken ikinci bölümde adayın belirli bir konu hakkında konuşması beklenir. Ardından, aday kendisine yöneltilen soruları cevaplar.

 

IELTS’e Nasıl Hazırlanılır?

Türkiye’de IELTS sınavına girmeden önce kurslar yardımıyla hazırlanmak isteyen birinin genel ingilizce kurslarıyla bu hazırlğı yapması kesinlikle önerilmez. IELTS, genel İngilizce kurslarının aksine stratejik ve planlı gidilmesi gereken, analiz gerektiren bir sınavdır. Bu yüzden GTI olarak, IELTS sınavına hazırlanacak kişilere bu alana özel kurslarımızı öneriyoruz. En az Upper-Intermediate seviyesine gelmeden IELTS’e girmek olumsuz bir sonuçla karşılaşmak demektir.